Astrologia

Do wykreślenia mapy nieba w momencie narodzin - zwaną kosmogramem - potrzebuję dokładnej daty urodzenia wraz z godziną i miejscem przyjścia na świat. Dlaczego to tak ważne? Wyjaśnię ulubionym cytatem z Podróży z Platonem Roberta Rowlanda Smitha:

 

Po pierwsze nie da się istnieć, nie znajdując się gdzieś. Kiedy człowiek się rodzi, zajmuje przestrzeń w określonej lokalizacji geograficznej: wszelkie istnienie jest zatem istnieniem gdzieś, w związku z ziemią. Narodziny wcale nie oznaczają początku błądzenia - wręcz przeciwnie, oznaczają odnalezienie własnego miejsca, przynależność. Po drugie, musimy istnieć nie tylko w określonym miejscu, lecz także w pewnym czasie, a zatem narodziny oznaczają wstąpienie w wody rzeki czasu. Niektórzy uważają, że jesteśmy zmuszeni błądzić i po omacku szukać kierunku – a tymczasem od chwili narodzin kierunek nadaje nam czas. Unosi nas naprzód, zanurzonych w żywiole, czy może w nośniku, który uaktywnia nasze istnienie. Gdybyśmy nie istnieli w czasie, bylibyśmy nieruchomi jak posąg. A zatem narodziny to dar miejsca i czasu, dwóch głównych aspektów istnienia. Przed urodzinami nie mieliśmy ani jednego, ani drugiego - przychodząc na świat, otrzymaliśmy zaś w darze wszystko co istnieje.

Analiza kosmogramu jest zarazem odnajdywaniem sensu jak i tworzeniem go na nowo. Nie zaprzecza pewnym determinantom, ale jej głównym zadaniem jest otwarcie drogi do wolności. Jest próbą ogarnięcia ogromu kosmosu w jednej pojedynczej istocie - w człowieku żyjącym w czasie i przestrzeni, jak mawiał Blake:
Zobaczyć świat w ziarenku piasku
Niebiosa w jednym kwiecie z lasu
W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar
W godzinie nieskończoność czasu.
Jest natchnieniem dla tych co przeczuwają CZYM są, ale także dla tych, który w danym momencie życia doszli do wniosku, że to co robią nie ma sensu.