Tzolkin

TZOLKIN - sakralny kalendarz Majów.

Poruszanie się w CZASIE ma u Majów dużo wspólnego z pływaniem, ważny jest rytm i odpowiedni ruch, bo czas jest niczym woda, w której zanurzamy wszechświat. Można dryfować bez celu, można zaś wybierając odpowiednie prądy i sposób pływania być panem wodnej podróży.
Tzolkin to kalendarz koncentrujący się na jakości, nie odmierza jedynie zwyczajnych dni i nocy, a raczej zaprasza do rytualnej percepcji czasu, pozwalając wkroczyć w jego święty wymiar.

Wszystkie wielkie mity świata mówią o drodze ludzkiej świadomości, podróży archetypicznego bohatera. Kalendarz Majów nie stanowi od tego odstępstwa. Świadomość, tak jak życie, musi podążać drogą wiodącą od poczęcia do urodzin - Majowie bowiem właśnie cykl ludzkiej ciąży przywołują jako podstawę do tzolkin - święty kalendarz mierzy 260 dni (ok. 9 miesięcy księżycowych). Tzolkin zaczyna się dniem-symbolem zwanym Magnetycznym Czerwonym Smokiem, w pierwotnych błotach nieświadomości a osiąga kumulację w połączeniu świadomości ludzkiej i boskiej w Kosmicznym Żółtym Słońcu, symbolizującym ducha oświeconego umysłu zbiorowego. Każdy z nas, poprzez synchroniczne pojawienie się w czasie na planecie Ziemia, jest charakterystyczną i niepowtarzalną częścią tej podróży ku Słońcu.